reklama

Májka nie je len pečeňová paštéta

Keď v najbližších dňoch vybehnete na lúku alebo do svetlejšieho lesa, môžete tam stretnúť nápadného chrobáka - májku.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)
Samička májky fialovej so zadočkom plným vajíčok.
Samička májky fialovej so zadočkom plným vajíčok. (zdroj: Foto autor)

Na Slovensku žije okolo 14 druhov májok rodu Meloe, s najväčšou pravdpodobnosťou bude tá, ktorú stretnete, májka fialová (Meloe viaolaceus). Odporúčam, aby ste ju radšej nebrali do ruky, lebo dokáže vypustiť z kĺbov končatín trocha svojej hmyzej krvi (hemolymfy), ktorá pripomína olejovú kvapku a obsahuje pomerne prudký jed - kantaridín. Ide o ten istý jed, ktorým disponujú aj chrobáky menom pľuzgierniky, známe skôr ako "španielske mušky". Jed pľuzgiernikov je síce v povedomí verejnosti známy skôr ako mužské afrodiziakum (vyvoláva prudkú a bolestivú erekciu), ale nie je vôbec problém sa ním predávkovať, ako dokázal experimentátor a priekopník osobitých praktík milovania, markíz de Sade. Španielskymi muškami nechtiac otrávil dve svoje asistentky - prostitútky. Jedna kvapka májčej hemolymfy vás síce nezabije, ale môže spustiť nepríjmené alergické reakcie. Usmrtiť človeka dokáže vraj 30 miligramov suchého jedu, čo je pravdepodobne pomerne veľké množstvo týchto nevábne vyzerajúcich chrobákov. Kto by ich v takom množstve jedol, že? Iná vec je použiť májky na odtránenie bohatých príbuzných, aby už konečne mohlo prebehnúť vytúžené dedičské konanie. Neodporúčam, už to totiž jeden netrpezlivec vyskúšal a skončil v base. Ďalší sa chcel zbaviť nervnej svokry a skončil takisto. Obidvaja najprv kŕmili sliepku pľuzgiernikmi a májkami, pričom kantaridín sa pomaly kumuloval v jej svalovine. Potom predstrčili chutne pripravenú sliepku svojej obeti a potom už len s potešením sledovali ich nekoordinované pohyby [1].
Vývoj májky je pozoruhodný a značne komplikovaný. Z vajíčka sa vyliahne prvé larválne štádium , tzv. triungulín (trojprstá larva). Volá sa tak preto, lebo má pazúriky podobné trojzubcu bájneho Poseidona. Larvička sa vyšplhá na kvet a prichytí sa na chĺpky divej, menej často "domácej" včely, hľadajúcej potravu. Na nej sa odvezie do úľa. Tam sa najprv živí včelími vajíčkami, neskôr - zmenená na beznohého červíka - medom. Vyvinie sa do druhého larválneho štádia, ktoré sa po dvoch zvliekaniach premení na tzv. pseudonymfu. Z nej sa vyvinie na nasledujúcu jar ďalšie larválne štádium, ktoré sa už môže zakukliť. Nakoniec sa z kukly vyliahne dospelý chrobák, ktorý opustí včelie hniezdo [2].

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Obrázok blogu

Larva májky (triungulín)

Na záver by som rád upozornil, že larvy májky sa dostávajú do úľov naozaj zriedkakedy, čo väčšina normálnych včelárov vie a preto ich zbytočne nevraždí. Tu trocha odobočím a musím napísať, že skutočne nechápem niektorých pseuodovčelárov, prečo zapchávajú nory včelárikom . Takých včelárov by som na niekoľko dní zavesil za semenníky do rozpálenej pieskovne. A to, prosím, nie som žiadny ekoterorista.


Literatúra:
[1] Kůrka, A & Pfleger, V. 1984: Jedovatí živočichové. Academia, Praha.
[2] Hanzák, J., Moucha, J., Zahradník, J. 1973: Světem zvířat. V. (2.) Bezobratlí (Hmyz), Albatros, Praha.

Tomáš Čejka

Tomáš Čejka

Bloger 
  • Počet článkov:  28
  •  | 
  • Páči sa:  43x

Prírodospytec. Zoznam autorových rubrík:  ChlastOchrana prírodyJedloZdravieŽivočíchyRastlinyStupava a okolieNezaradené

Prémioví blogeri

Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

752 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu