reklama

Ráno vstanem a ochladím sa čajom

Tí z vás, ktorí pijú čaj pravidelne, si možno všimli, že v teplom počasí viac chutia zelené druhy, prípadne čiastočne oxidované čaje, takzvané wu-lungy (oolongy), v studenom období zasa čierne čaje. Nie je to náhoda.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (6)

Číňania už dávno vedia o schopnosti zelených čajov a wu-lungov ochladzovať telo a zaháňať smäd, aj keď účinok je pri každom druhu rôzny. Wu-lungy nám vraj dokážu znížiť telesnú teplotu o jeden až dva stupne, na rozdiel od chladených nápojov či zmrzliny, ktoré ochladia len hornú časť tráviacej trubice. Ako správne podotkol môj bystrý kolega, ide len o pocit, telesná teplota sa z fyziologických dôvodov fakticky znížiť nemôže. Príjemný pocit osvieženia je relatívne krátky a približne po polhodine naň zostáva už len spomienka. Preto je lepšie piť čaj po dúškoch, v menších dávkach a častejšie.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou


Dračia studňa

Pravdepodobne najznámejším ochladzovačom je povestný čínsky zelený čaj menom Dračia studňa (Lung-ťing, Lung Ching, Longjing). Možno ho charakterizovať ako silný, stimulujúci čaj jemne sladkastej, sviežej, aromatickej chuti, ktorá v ústach pretrváva dlhší čas. Pripravuje sa buď lúhovaním v studenej vode (pozri nižšie) alebo klasicky, sparením 5 gramov čaju pol litrom 70°C horúcej (teda nie vriacej) vody. Pri použití druhého spôsobu je po uplynutí dvoch minút pripravený na podávanie. Použité lístky nevyhadzujte, najmä ak vaše telo netúži po kofeíne. Na druhý nálev použite o niečo teplejšiu vodu a čas lúhovania predĺžte na tri minúty. Čaj pite v lete vlažný.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Čajové lístky Dračej studne majú typický plochý tvar a dymovú príchuť.


Biele čaje
Biele čaje typu jin-čen (Yin Zhen) sú vhodné do trópov, keďže zmierňujú účinky vlhka a tepla. Tieto druhy čaju sú pomerne vzácne, pestujú sa hlavne v provincii Fu-ťien a pozostávajú výlučne z nerozvinutých „chlpatých" čajovníkových púčikov. Vedľajšie produkty žatvy (menšie výhonky a listy) jin-čenu sú známe pod názvom Paj-mu-tan (Baimudan) a  Šou-mej (Show Mee). Biele čaje sa spracovávajú veľmi šetrnou metódou. Najskôr sa nechajú zavädnúť, vzápätí buď prejdú krátkou oxidáciou listov, alebo sa naparovaním zbavia enzýmov. Jednotlivé lístky sa na rozdiel od iných druhov čajov nikdy nezvinujú. Na prípravu jin-čenov sa síce používa prevarená voda, tá sa však pred zaliatím musí ochladiť na 50°C. Iné druhy bielych čajov znesú o niečo vyššie teploty. Napr. Paj-mu-tan by sa mal podľa čajového odborníka K. Valtera zalievať 90°C horúcou vodou a nechať lúhovať až sedem minút. S teplotou vody a časom lúhovania treba experimentovať. Inak si drahocennosť čaju bude uvedomovať len vaša peňaženka, ale chuťové poháriky zostanú bez trvalejšieho zážitku.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Biely čaj (foto http://www.gaelleorganic.com)

Mačča, wu-lungy a čajové frapé

Skutočne erektibilným nápojom je v Japonsku obľúbené čajové frapé pripravené z japonského zeleného práškového čaju menom mačča. Keďže sa používa pri japonskom čajovom rituáli, je to druh veľmi kvalitný, a teda aj patrične drahý. Našťatie, občas sa v predajniach mihnú aj jeho lacnejšie varianty, ktoré slúžia na každodenné popíjanie. Príprava je jednoduchá a výsledok orgazmický:

K čajovému prášku sa v pomere 1:1 pridá obyčajný kryštálový, prípadne hroznový cukor alebo med. Diabetici a chronickí udržiavači nízkej telesnej hmotnosti môžu použiť namieto cukru stéviu. Zmes nasypte do šejkra. Pridajte studenú prevarenú vodu v pomere dve čajové lyžičky zmesi na deci vody, potom nasypte ľad. Šejkrujte najmenej jednu minútu a nalejte do vysokých sklených pohárov. Skúste pridať pár kvapiek limetkovej šťavy alebo struhnúť trocha čerstvého ďumbiera (zázvoru).
(Upozornenie pre kardiakov: Mačča uvoľňuje do roztoku značné množstvo kofeínu, preto dávajte pozor, aby ste nevychladli naveky!)

Svojou ochladzovacou a navyše tukožravou schopnosťou sú známe aj wu-lungy (oolongy). Vznikajú čiastočnou oxidáciou čajovníkových lístkov. Wu-lungy sú teda akýmsi prechodným štádiom medzi druhmi zelenými a čiernymi. Slovenská distribútorská firma Sanny nedávno doviezla pomerne kvalitné taiwanské wu-lungy označené ako Formosa Ding Dong Green OolongFormosa Green Finest Pouchong Tea.

Vynikajúci ľadový čaj s výraznými ochladzovacími účinkami pripravíme predovšetkým lúhovaním v studenej vode. Ak by ste skúšali opačný postup, teda najskôr čaj zaliať prevarenou vodou a potom ho ochladiť, nielenže stratí chuť a arómu, ale navyše sa aj nepekne zakalí.

Do litrovej či väčšej čistej sklenej fľaše (v núdzi možno použiť aj plastovú) nasypeme 5-8 čajových lyžičiek wu-lungu, zalejeme ho litrom studenej vody a dáme do chladničky cez noc, resp. Na 10 - 15 hodín. To, že je čaj hotový, spoznáte aj podľa toho, že jednotlivé lístky sú rozvinuté a mäkké. V studenej vode lúhovaný čaj má čistú iskrivú farbu, jemnú a veľmi osviežujúcu chuť. Okrem wu-lungov možno použiť aj niektoré trpkejšie druhy čajov, napr. gunpowder alebo Čen-mej (Chun Mei).
Mačča

SkryťVypnúť reklamu
reklama


Na záver Pchuer s chryzantémou
Ochladzovací účinok sa prisudzuje aj zmesi Pchueru, do ktorého sa pridajú drobné okvetné lístky chryzantém. Túto kantonskú špecialitu vám v domorodých čajovniach predstavia pod názvom Ku-pchu čcha (ale aj ako Gook Po cha či Gookpu). Výborná je aj kombinácia vychladeného Pchueru s pomarančovou šťavou. Podľa mňa je pchu-er vhodnejšie piť skôr počas chladnejších dní. Ale v Číne je asi všetko inak.

Pchu-er sa niekedy lisuje do tvaru drobných hniezd spolu s chryzantémovými kvetmi (foto: cdn.teavivre.com)

Tomáš Čejka

Tomáš Čejka

Bloger 
  • Počet článkov:  28
  •  | 
  • Páči sa:  43x

Prírodospytec. Zoznam autorových rubrík:  ChlastOchrana prírodyJedloZdravieŽivočíchyRastlinyStupava a okolieNezaradené

Prémioví blogeri

Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

752 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu