Ferdo Mravec očami entomológa

Autor: Tomáš Čejka | 15.8.2014 o 10:15 | (upravené 2.2.2015 o 12:46) Karma článku: 12,77 | Prečítané:  7818x

Profesionálnej deformácii sa nevyhnete takmer v žiadnom povolaní. Prvé, čo spraví entomológ, keď sa mu do rúk dostane detská knižka o hmyze je, že ju skontroluje prísnym okom odborníka. Častým terčom je napríklad kniha o Ferdovi Mravcovi. 

K akému druhu mravcov patril Ferdo? Hneď na prvej strane knižky je obrázok chlapca, ktorý stojí pri veľkom mravenisku. Píše sa tu: Pod smrekom stálo vysoké, vysokánske mravenisko, skoro vyššie ako chlapec. To síce nekorešponduje s priloženým obrázkom, kde chlapcovi mravenisko siaha do pol pása, ale to nevadí. Isté je, že takéto veľké mraveniská, pozostávajúce najmä z ihličia a drobných vetvičiek, si u nás robia len mravce rodu Formica. Aj keď sa to môže niekomu zdať prehnané, mravenisko môže byť až jeden a pol metra vysoké, ale taká kopa je skôr výnimkou. Ďalšou malou nepresnosťou je, že mravce tohto rodu nie sú celé čierne, ale čierno-červené, čo možno Sekora nazačil čierno bodkovanou červenou šatkou.

Ferdo je Ferda
Vieme, že mravce sú sociálny hmyz a žijú v spoločenstvách podobne ako včely. Spoločenstvo tvorá matka-kráľovna a jej dcéry-robotnice. Zatiaľ čo kráľovná žije dlho, až 30 rokov, robotnice sa liahnu neustále a po pár mesiacoch, maximálne do dvoch až troch rokov zomierajú. A jak je to s chlapmi? Samce, ale aj budúce kráľovné, se v hniezde liahnu len raz do roka a v mravenisku sa zdržia maximálne pár týždňov, aby sa po odlete mohli páriť. Mladé oplodneneé kráľovné zakladajú nové hniezda a samce po párení hynú. To znamená, že každý bežný neokrídlený mravec je dcéra kráľovnej, teda samička. Vrátane takzvaných vojakov, čo sú zas len robotnice s nezvyčajne veľkými hryzadlami. Takže je jasné, že Ferdo mravec bol tiež samička-robotnica.

Chrobák Truhlík 
Časť entomológov zastáva názor, že chrobák Truhlík je vymyslený, respektíve poskladaný z viacerých druhov chrobákov. Z knihy vieme, že Truhlíkova mama nakládla vajíčko do stromu, ktorý neskôr drevorubači zoťali a drevo sa použilo pri stavbe zábradlia balkónu kina Osveta. Tam sa Truhlík narodil a prečkal larvárne štádium. Všetky múdrosti pobral z filmov, ktoré videl na filmovom plátne. Po vyliahnutí z kukly vyletel do polí a nerobil nič iné, iba každého oblažoval tým, čo videl v rodnom kine.
Truhlík patril teda medzi dendrofilné chrobáky, teda také, ktorých život je spätý z drevom, bez neho by sa nemohli vyvíjať. Keď si prezrieme obrázky desiatok, možno aj stovák chrobákov, čo kladú vajíčka do dreva, najpodobnejší je Truhlíkovi fuzáč vŕbový (Lamia textor). Problém však je, že už podľa jeho slovenského druhového mena - vŕbový - je jasné, o akého dreva kladie vajíčka. Lenže mäkké drevo vŕb sa na výrobu zábradlí nepoužíva. Navyše, takmer každého chrobáka by mravce s radosťou zožrali. Výnimkou sú niektoré druhy miniatúrnych chrobáčikov, zo skupiny drobčíkov, ktoré žijú s mravcami v idylickej mraveniskovej symbióze. Mravce ich chránia a všelijako rozmaznávajú, lebo tieto chrobáky vylučujú sekréty, kotrým mravce nevedia odolať, podobne ako napríklad niektorí z nás mlieku. Entomológ sa jednoducho musí zmieriť s tým, že Truhlík je, na rozdiel od ostatnej hávede z knižky, vymyslený druh.

Svižník
Plno hmyzu sa zhŕklo okolo Ferda, vtedy, keď si postavil z polovice lieskového orieška kočiarik, do ktorého zapriahol slimáka (s istotou ide o slimáka záhradného - Helix pomatia). Ferdo jazdil na kočiariku tak rýchlo, že mu nestačil ani chrobák svižník a že to je dáky bežec! Bohužiaľ, pravda, ktorú môžete deťom tajiť je, že ak by chcel svižník Ferda uloviť, nemal by s tým vôbec problém. Svižníky patria k najrýchlejším chrobákom a pri útoku na korisť dokážu bežať rýchlosťou až šesťdesiat centimetrov za sekundu. Kto má rád za vlasy trocha pritiahnutí prirovnania, tak ak by sme to prepočítali na váhu, závodný kôň by musel bežať rýchlosťou 400 kilometrov za hodinu. Pre detailistov možno dodať, že Sekoru ku kresbe zjavne inšpiroval svižník lesný (Cicindela silvicola).   

Lienka
V knižke o Ferdovi je lienka vykreslená ako jemnocitná, mierne hysterická fiflena so zjavnou narcistickou poruchou osobnosti. Lienky vyvolávajú v ľudoch romantické a trochu infantilné  predstavy o priateľskom a milom chrobáčikovi. Lenže lienky sú tvrdé, pragmatické a nekompromisné amazonky, nemilosrdné lovkyne vošiek, schopné vyplieniť počas dvoch dní aj stohlavé stádo tohto hmyzu. O nič mierumilovnejšie nie sú ani ich deti - teda larvy. Tie sú tiež dravé, ak nie dravšie ako ich rodičia.

Ťuťulinko
Časť knihy, ktorej som sa ako dieťa najviac bál, bola kapitola o strašnom hmyzom netvorovi, ktorý mal za otecka neviniatko. Otec-neviniatko bol dospelec mravcoleva a hmyzí netvor bola jeho dravá larva. Larvy žijú zahrabané v sypkom materiáli, najmä v piesku, v ktorom si vytvárajú lievikovité pasce. Sypké strany pasce zabraňujú drobnému hmyzu, aby z nich unikol. Keď sa hmyz, a práve najčastejšie mravec dostane na svah pasce, zhodí do stredu lievika niekoľko zrniek piesku a upozorní tak netvora, že sa chystá jedlo. Netvor začne na neboráka hádzať piesok, zhodí ho tak k sebe do stredu pasce a vycicia z neho telesné tekutiny. Larva mravcoleva býva zahrabaná pod vrstvičkou piesku, takže ju väčšinou nevidíme. V knižke o Ferdovi je fúra ďalších zaujímavých živočíchov, možno sa k nim ešte niekedy vrátim.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Žiadne potraviny a autobus raz za týždeň. Okraj kraja, na ktorý sa zabudlo

Ľudia v Prešovskom samosprávnom kraji o práci župana veľa nevedia. Trápia ich najmä cesty a nezamestnanosť, ale aj životné prostredie.

EKONOMIKA

Sagan či Hantuchová sa budú plateniu daní vyhýbať ťažšie

Ministerstvo chce zabrániť presunu ziskov.

Čo je nové na SME

SMEnaživo: Diskusia s kandidátmi na bratislavského župana

Príďte dnes o 18.00 diskutovať.


Už ste čítali?