Môžte mi vylízať! Kto je autorom odkazu zo Žltej ponorky?

Autor: Tomáš Čejka | 8.10.2020 o 13:33 | (upravené 14.10.2020 o 9:45) Karma článku: 4,81 | Prečítané:  1412x

Pesnička Žltá ponorka (Yellow Submarine), od kapely The Beatles, patrí k ich najprefláknutejším hitom. Zložili ju Paul (refrén) a John (verzie), spieva ju Ringo jeho typickým lakonicky smutným barytónom.

V refréne si zanôtili a zahrali na rôzne predmety a nástroje napríklad Mick Jagger a Brian Jones z Rolling Stones, Pattie Boydová, producent George Martin, zvukár Geoff Emerick či roadmanažéri Neil Aspinall a Mal Evans, posledne menovaný navyše trieska aj do pochodového basového bubna. Už od augusta roku 1966, keď táto pesnička vyšla na slávnom albume Revolver, sa vedú nekonečné diskusie okrem iného aj o tom, čo a kto hovorí v úseku medzi 1:34 – 1:46 minútou. Anglofónne národy v tom majú pomerne jasno, aj keď aj tu sa nájdu drobné nezrovnalosti. Podľa nich ide o klasické, mierne improvizované námornícke povely. V bývalom Československu však vznikla po vydaní albumu Revolver legenda, že nahrávania pesničky sa, okrem vyššie menovaných, zúčastnil aj Slovák Dezider "Dežo" Hoffmann, ktorý bol na začiatku šesťdesiatych rokov dvorným fotografom kapely. V prvej minúte a 36. sekunde pesničky môžete počuť vetu, ktorá znie ako "Môžte mi vylízať!" Dokonca ani na slovenskej stránke, špeciálne venovanej Hoffmannovi (dezohoffman.com), o tom jej autori vôbec nepochybujú. Ide vraj o Dežov odkaz vedeniu komunistického Československa. Niektoré slovenské zdroje dokonca tvrdia, že po rokoch to priznal sám Hoffmann (napr. známy fabulátor Juraj Šebo, ktorý sa nazabudol pochváliť, že sa osobne s Dežom stretol a on mu to osobne potvrdil). Dôveryhodný dôkaz však nikde nenájdete. Je viac ako pravdepodobné, že by sa o takej sympatickej záležitosti niektorý z Fab Four určite minimálne v jednom z desiatok rozhovorov zmienil. Väčšina anglofónnych zdrojov sa zhoduje na tom, že v hovorenej pasáži znejú tieto povely:

V česko-moravskom prostredí dodnes pretrváva legenda, že v čase nahrávania albumu Revolver pracoval v technickom tíme nemenovaný Čech (príp. Moravan:), ktorý v inkriminovanej pasáži hlási Prosíme nedýchat!  Švédi si sú zas stopercentne istí, že Lennon, v tej istej pasáži, želá všetkým šťastnú cestu (ha en trevlig resa), čo dáva v kontexte zvyšného textu určite väčší zmysel ako legenda o Hoffmannovom odkaze komunistickým pohlavárom.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Kam ísť na test, čo s pozitívnymi a čo bude s netestovanými? (otázky a odpovede)

Certifikát z plošného testovania na Covid-19 je vstupenkou do obchodov.

Píše Juraj Buzalka

S tyčinkou v nose tvoríme históriu

Politické spoločenstvo sa deje prostredníctvom rituálov.


Už ste čítali?